İslami ilimlerin temellerinden olan celb, tam kelime anlamıyla davet demektir. Buradaki davet herhangi bir varlığı davet etmekten öte bir enerjiyi davet etme ve çağırma anlamına gelir. İslami ilimlerde ve Havas’ta önemli yer tutan celb kavramı pek çok farklı amaç için kullanılabilir.

Celb, herhangi bir büyü yönteminden bağımsız olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışmaların büyü ile herhangi bir alakası bulunmaz. Tamamen islamiyete uygun şekilde, belli enerjilerin ve duaların gücünün kullanıldığı çalışmalardır. Farklı amaçlarla yapılabiliyor olması celb çalışmalarını pek çok konuda popüler hale getirmektedir.

Celb çalışmaları tıpkı vefk ve muska gibi özel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir. Bu çalışmalardan ne kadar verim alınacağı, celbi yapan medyum hocanın nefesi ve tecrübesi ile doğru orantılıdır. Eğer medyum hoca yeteri kadar yetenekliyse yaptığı celb de o kadar etkili olacaktır. Yine aynı şekilde tecrübesiz bir medyum hocanın celb yapabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Havas ilminin temellerinden olan celbler muska ve vefkler ile birlikte çok önemli yer tutar. Vefk gibi yapılan ve her aşamasında büyük özen gerektiren celblerde de talep eden kişinin isteklerine göre malzeme ve yöntem kullanılır. Celbler de yine vefk gibi farklı mürekkepler ile yapılır ve tıpkı bir muska gibi medyum hoca tarafından hazırlanır.

Celbleri vefklerden ayıran en önemli nokta çok daha fazla dua okunmasıdır. Vefklerde ağırlıklı olarak duaların okunma zamanı önemliyken, celb yapımında okunacak olan duanın sayısı da oldukça hassastır. Kişi hangi amaçla celb istiyorsa ona uygun şekilde dualar belirlenir ve medyum hoca tarafından gerekli okumalar yapılır.

Yapılan çalışmaların etkisi ortalama olarak bir haftada görülür. Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilmekte, yapılan çalışmanın amacına göre uzayıp kısalabilmektedir.

Sitemizdeki yorum ve şikayetler tek bir başlık altında toplanmaktadır. Siz de yorum ve şikayetlerinizi buraya tıklayarak açılan formdan gönderebilirsiniz. Hakaret içeren yorumlar onaylanmayacaktır.