Tarih boyunca her zaman, her toplumun en üst düzeyi tarafından kullanılmış olan vefk çalışmaları, saraylarda korunmadan savaşlarda desteğe kadar pek çok iş için öncelikli olarak tercih edilmiş. Oldukça kadim bir kökene sahip olan bu çalışmalar, Osmanlı sarayında özel hocalar tarafından hazırlanmaktaydı. Sarayda özel olarak yetiştirilen ve bu ilmi alabilmek için kendini ispatlamak zorunda olan bu hocalar, söz konusu ilmi bozulmadan nesilden nesle aktarmayı başardı.

Vefk, günümüzde yine hocalar tarafından hazırlanmakta ve halkın her kesimi tarafından çeşitli amaçlar için tercih edilmekte. Korunmadan sağlığa kadar çok farklı işlere vesile olabilen vefk çalışmaları, etkili oldukları ölçüde zor. Her aşamasında yüksek bilgi ve özen gerektiren bu çalışmaların doğru biçimde hazırlanması, hazırlayacak olan hocanın yeteneği ve bilgisine net olarak bağlı.

Vefk, sıradan kağıtlara sıradan mürekkepler ile yazılamaz. Hem kağıdı, hem mürekkebi özel olan bu çalışmanın yapılacağı günler de özel olarak belirlenmelidir. Bu nedenle, vefk hazırlayacak olan medyum hocaların sadece vefk ilmi ile ilgili değil, aynı zamanda astroloji gibi alanlar hakkında da bilgisi olması gereklidir.

Çalışmanın yapılacağı günlerde oluşan yıldız dizilimleri, bir şekilde dünyadaki insanlara da etki eden bir enerjiye sahip olduğu için, öncelikli olarak çalışmanın yapıldığı saatlerin iyi belirlenmesi gerekir. Astroloji ilmine göre, Ay’ın pozisyonuna göre belirlenen bu saatler, vefkin yazımına engel olabilir.

Buna ek olarak, vefk yazılacak günlerin de önemi vardır. Çalışmanın şekline ve niteliğine göre değişen günlerde vefk yazılamaz. Örneğin, çoğu medyum hoca Pazar günleri koruma amacıyla  yapılan vefkler ile ilgili çalışma yapmaz. Bu günler, çalışmanın niteliği ve kullanılacak olan malzemelere göre değişebilir. Bunun kararını verebilecek tek kişi medyum hocadır.

Her aşaması özen ve tecrübe gerektiren bu çalışmalar hakkında hiçbir zaman kesin yargılara ulaşamayız. Her bir vefk, nasıl ki insanların parmak izi farklıysa, aynı o şekilde farklıdır. Bu ilmi kadim ve zor yapan kısım da burasıdır. Hocalar, bu ilmi alabilmek için uzun yıllar boyu çalışır ve tecrübe edinir. Vefk yazmanın sırları, dışarıdan bakan bir insan tarafından asla anlaşılamaz ve tehlikeli olabileceği için paylaşılmaz.

Yine çok merak edilen konulardan biri olan aşk büyüsü hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Sitemizdeki yorum ve şikayetler tek bir başlık altında toplanmaktadır. Siz de yorum ve şikayetlerinizi buraya tıklayarak açılan formdan gönderebilirsiniz. Hakaret içeren yorumlar onaylanmayacaktır.